פרסים נבחרים

מכון איינשטיין למתמטיקה נמנה על מכוני המחקר המובילים בעולם. המכון נוסד עם הקמת האוניברסיטה בשנת 1925 ולבוגריו וחוקריו יש ייצוג נכבד בקרב המתמטיקאים המובילים בעולם. חברי המכון זכו בפרסים רבים: פרס נובל, מדליית פילדס, פרס וולף, פרס ישראל ועוד.

 

פרס נובל לכלכלה

 

פרס נובל הוא פרס הניתן על פי צוואתו של אלפרד נובל, ממציא הדינמיט. הפרס מוענק בכל שנה לאנשים או לארגונים עבור מחקר יוצא דופן, המצאה ראשונית של ציוד או טכנולוגיה או תרומה יוצאת דופן לחברה. הפרסים מחולקים ב-10 בדצמבר, יום פטירתו של נובל.

 

פרס אבל

פרס אבל הוא פרס יוקרתי המוענק מדי שנה, החל משנת 2003, על ידי מלך נורווגיה למתמטיקאים מכל העולם בעלי הישגים בולטים ויוצאי דופן. הבחירה בזוכי האבל מבוססת על המלצתה של ועדה מיוחדת המורכבת מחמישה מתמטיקאים בעלי מוניטין והכרה בינלאומית. פרס אבל הוא הפרס הבינלאומי הנחשב ביותר בתחום המתמטיקה, ושקול לפרס הנובל, שאינו כולל קטגוריית מתמטיקה.

 

פרס שאו

פרס שאו הוא פרס בינלאומי לחוקרים שהגיעו לפריצת דרך משמעותיות במחקריהם או ביישומים אקדמיים ומדעיים, ועבודתם הביאה להשפעה חיובית ומעמיקה על האנושות. הפרס מוענק בשלוש קטגוריות שונות  – אסטרונומיה, מדעי החיים ורפואה, ומדעים מתמטיים. 

 

פרס פילדס

מדליית פילדס מוענקת כל 4 שנים לרגל הקונגרס הבינלאומי של המתמטיקאים, כהכרה בהישגים מתמטיים יוצאי דופן בעבודה קיימת ולהבטחה של הישג עתידי. הפרס ניתן לעד 4 מתמטיקאים מתחת לגיל 40 ונחשב לנובל של המתמטיקה, שלא מוענק בתחום הזה.

 

פרס וולף למתמטיקה

פרס וולף היוקרתי נחשב לשני בחשיבותו בעולם אחרי פרס נובל. יותר מ-30% מזוכי פרס וולף זכו לאחר מכן בפרס נובל בתחומים המשותפים לשני הפרסים. מאז 1978 מוענקים בכל שנה 5 פרסי וולף: ארבעה בתחומי המדעים ואחד בתחום האמנויות. הפרס ניתן לאנשי מדע ולאמנים נודעים על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים.

 

פרס ישראל

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל והוא מוענק בכל שנה משנת תשי"ג (1953) בטקס ממלכתי במוצאי יום העצמאות. הפרס מוענק בתחומים שונים הנוגעים בעשייה וביצירה בישראל למי שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל.