תנאי קבלה

קבלה ללימודי תואר ראשון

על פי רוב הקבלה לתואר ראשון מתבצעת על סמך ממוצע משוקלל של ציוני הבגרות והבחינה הפסיכומטרית. את הממוצע המשוקלל של ציוני הבגרות והבחינה הפסיכומטרית ניתן לחשב כאן. יחד עם זאת, בנסיבות שונות ניתן להתקבל ללמודי התואר בדרכים נוספות (למשל ממוצע הבגרויות ללא התחשבות בציון הבחינה פסיכומטרית, בחינה פסכומטרית ללא התחשבות במממוצע הבגרויות, קבלה על סמך תעודת מכינה ועוד). כל שאלה הנוגעת לקבלה לתואר ניתן להעביר למדור לרישום וקבלה. חשוב לדעת שאין צורך ב-5 יחידות בגרות במתמטיקה בכדי להתקבל, אם כי סביר להניח שבעלי 3 או 4 יחידות יצטרכו לעבוד קשה יותר כדי להצליח בלימודים.

 

תלמידי תיכון וקבלה במעמד מיוחד

תלמידי תיכון בעלי יכולות מתמטיות מיוחדות, וכן תלמידים שבנסיבות מיוחדות מבקשים ללמוד קורסים בחוג מבלי לעמוד בדרישות הקבלה, יכולים להגיש בקשה ללימודים ב"מעמד מיוחד". את הלימודים במעמד מיוחד יש לחדש מדי שנה. פרטים נוספים ניתן לקבל במזכירות היחידה לתלמידי תיכון.

כמו כן, מרכז המעבדות למדעים על-שם בלמונטה מפעיל תוכניות מצטיינים למגוון גילאים, וכן את תוכנית א"א (מופ"ת), המאפשרת לתלמידים מצטיינים ללמוד באוניברסיטה במקביל ללימודים בתיכון ולסיים חובותיהם לקבלת תואר ראשון במדעי הטבע (B.Sc) טרם גיוסם לצבא.

מסלולי קבלה לבעלי השכלה מתמטית קודמת

  • לתלמידי האוניברסיטה הפתוחה ישנו אפיק מעבר מיוחד המאפשר קבלה על סמך הלימודים הקודמים (ללא תלות בציוני תעודת הבגרות וללא צורך בבחינה פסיכומטרית).

  • בעלי השכלה מתמטית ממכללה או אוניברסיטה אחרת (כולל האוניברסיטה הפתוחה) או זוכי תחרויות מתמטיות אשר לא התקבלו בקבלה אוטומטית ללמודי מתמטיקה יכולים למסור את המידע הנ״ל למזכירות ההוראה של החוג למתמטיקה. (נא לא לשלוח מכתבי המלצה).

הכרה בלימודים קודמים

בעלי השכלה מתמטית אשר למדו קורס המקביל לקורס המוצע באוניברסיטה העברית, וסיימו אותו בציון גבוה מספיק, רשאים לבקש פטור מהקורס. תהליך בקשת הפטור עובר דרך מזכירות התלמידים בפקולטה ולא דרך מזכירות החוג למתמטיקה. הזכאות לפטור תלויה במידת ההתאמה בין הקורסים, רמת המוסד שבו הקורס נלמד והציון. לרוב, קורסי שנה א' שנלמדו באוניברסיטה אחרת תואמים את הקורסים באוניברסיטה העברית. לגבי קורסים מתקדמים יותר וקורסים שנלמדו במכללות, הדבר תלוי בסילבוס.

על מנת לקבל פטור רצוי מאוד לפנות למזכירות עד חודש לפני תחילת הלימודים. כך אפשר יהיה לטפל בפנייה בכובד ראש ותוכלו לקבל תשובה מספיק זמן לפני תחילת הלימודים ולתכנן כהלכה את לימודיכם. עליכם לפנות במועד גם אם לא קבלתם עדיין את כל הציונים על הלימודים הקודמים.

עקרונות מנחים כלליים לקבלת פטור:

  • ציון הקורס אינו מתחת ל-65, ובקורסים המחליפים את הקורסים חשבון אינפיניטסימלי 1 ו-2 ואלגברה לינארית 1 ו-2 הציון אינו מתחת ל-75.
  • אם הקורס אותו למדתם באוניברסיטה האחרת מתאים לקורס באוניברסיטה העברית אבל חסר בו חלק משמעותי, יתכן שיידרש ציון גבוה יותר ויתכן שיידרשו גם לימודי השלמה.
  • לימודים באוניברסיטה אחרת במהלך הלימודים באוניברסיטה העברית מוכרים אך ורק אם הם אושרו מראש.

מעבר לחוג למדעי המחשב

החוג למדעי המחשב מקבל ללימודי שנה ב' תלמידים שלמדו בשנה א' מתמטיקה יחד עם חטיבה במדעי המחשב (אשר פתוחה לכל תלמידי המתמטיקה), בתנאי שקיבלו ציונים גבוהים מספיק, ולפי צרכי החוג למדעי המחשב, שכן מספר המקומות מוגבל. לפרטים מלאים ראו בדף לימודים לתואר בוגר - מדעי המחשב. תלמידים הבוחרים ללמוד מתמטיקה בשנה א' במטרה לעבור למדעי המחשב, צריכים להביא בחשבון שאולי לא יגיעו לרמת ציונים הנדרשת לכך.